Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu własnego pn. EKOLUB – Lubuski program edukacji ekologicznej dla zadań ekologicznych realizowanych w województwie lubuskim
W ramach naboru przyjmowane będą wnioski o dofinansowanie zadań z dziedziny edukacji ekologicznej, zgodnych z Programem własnym pn. EKOLUB – Lubuski program edukacji ekologicznej, stanowiącym załącznik Nr 1 do niniejszego ogłoszenia, zwanym w dalszej części dokumentacji “Programem”.
- WNIOSKODAWCA
Do udziału w Programie uprawnione są wyłącznie podmioty mające swoją siedzibę oraz wskazany obszar działania na terenie województwa lubuskiego. Wnioskodawcami (Beneficjentami środków) w ramach Programu mogą być:
- organizacje pozarządowe mające w swoim zakresie działania zadania z zakresu edukacji, ochrony środowiska, przyrody, ekologii lub pokrewne;
- jednostki samorządu terytorialnego województwa lubuskiego oraz spółki komunalne, wyłącznie w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi określonymi w pkt. 1.
- BUDŻET
Na dofinansowanie zadań w ramach naboru przewidziano środki finansowe
w wysokości: 500 000,00 zł
- KOSZT KWALIFIKOWANY – definicja
- poniesiony w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
- niezbędny dla osiągnięcia założonego efektu ekologicznego,
- poniesiony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa,
- poniesiony w okresie kwalifikowalności kosztów,
- zgodny z umową o dofinansowanie,
- udokumentowany i możliwy do zidentyfikowania w ewidencji księgowej Beneficjenta,
- zgodny z katalogiem kosztów kwalifikowanych stanowiącym załącznik nr 1 do Regulaminu naboru wniosków o dofinansowanie zadań w ramach programu własnego pn. EKOLUB - Lubuski program edukacji ekologicznej.
- WARUNKI FINANSOWE
- Dofinansowanie udzielane jest w formie dotacji na cele bieżące i inwestycyjne w maksymalnej wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych zadania.
- Dofinansowanie udzielane jest w kwocie nie mniejszej niż 3 000,00 zł i nie większej niż 50 000,00 zł
na jednostkowy projekt. - Dopuszcza się złożenie maksymalnie dwóch projektów przez jednego Wnioskodawcę.
- Wnioskodawca zobowiązany jest do zbilansowania zadania, zapewniając wkład własny na jego realizację w wysokości minimum 10% kosztów zadania. Dopuszcza się wniesienie wkładu własnego w formie niefinansowej w wysokości do 5 % kosztów kwalifikowanych.
- Dofinansowanie może być udzielone w wybranej formie:
- zaliczka,
- zapłata za dokumenty księgowe na konto wykonawcy,
- refundacja poniesionych kosztów.
- Wskaźnikiem osiągnięcia efektu ekologicznego jest liczba osób objętych edukacją ekologiczną. Minimalny wskaźnik osiągnięcia celu dla jednego zadania wynosi 100 osób. Niniejszy wskaźnik może być zrealizowany za pomocą działań edukacji bezpośredniej oraz działań edukacji pośredniej.
- Termin realizacji zadania oraz okres kwalifikowalności kosztów trwa od 01.01.2025 do 30.11.2025. Poprzez okres kwalifikowalności należy rozumieć:
- Datę rozpoczęcia przedsięwzięcia rozumianą jako data zawarcia pierwszego zlecenia / zamówienia / umowy z wykonawcą / dostawcą / usługodawcą zadania lub datę poniesienia pierwszego kosztu związanego z realizacją przedsięwzięcia.
- Datę zakończenia przedsięwzięcia rozumianą jako data zakończenia wszystkich działań w ramach zadania, po których koszty Beneficjenta nie będą uznane za kwalifikowane, tj. nie później niż 30.11.2025.
- Zakres rzeczowy objęty wnioskiem nie może być przedmiotem dofinansowania w jakimkolwiek innym programie z innych bezzwrotnych środków publicznych oraz innych, krajowych i/lub zagranicznych.
- Realizacja przedsięwzięcia nie może być zakończona przed dniem złożenia wniosku
o dofinansowanie.
- Z kosztów kwalifikowanych wyłącza się koszty zamówień oraz grantów udzielanych podmiotom powiązanym.
- PRZYKŁADOWE DZIAŁANIA
- kampanie informacyjno-edukacyjne,
- warsztaty, szkolenia, prelekcje, prezentacje,
- tematyczne zajęcia i gry terenowe,
- konkursy, olimpiady ekologiczne, quizy i gry tematyczne,
- spektakle tematyczne,
- happeningi, akcje ekologiczne, tematyczne imprezy plenerowe,
- publikacje, broszury, foldery i inne edukacyjno-informacyjne materiały poligraficzne i multimedialne,
- filmy, spoty, audycje radiowe, telewizyjne i internetowe, inne działania edukacyjne rozpowszechniane za pośrednictwem Internetu oraz mediów tradycyjnych, tj.: prasy drukowanej, radia i telewizji,
- infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej, w tym błękitno – zielona, służąca edukacji ekologicznej, w tym m.in. szkolne ogrody warzywne, rabaty, nasadzenia, itp.
- pomoce dydaktyczne, wyposażenie służące realizacji programu edukacyjnego.
- CZAS TRWANIA NABORU od 10 lutego 2025 r. do 14.03.2025 r.
Szczegółowe zasady naboru wniosków określa Regulamin naboru wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Programu własnego pn. EKOLUB - Lubuski program edukacji ekologicznej stanowiący załącznik Nr 2 do niniejszego ogłoszenia. Formularz wniosku o dofinansowanie znajduje się na stronie Funduszu www.wfosigw.zgora.pl
Zielona Góra, 6 lutego 2025 r.
![program_wlasny_wfosigw_w_zielonej_gorze_-_ekolub.pdf](/modules/file/icons/application-pdf.png)
![regulamin_naboru_wnioskow.pdf](/modules/file/icons/application-pdf.png)
![zal._1_do_regulaminu_katalog_kosztow_kwalifikowanych_17_01_2025.pdf](/modules/file/icons/application-pdf.png)
![zal._2_do_regulaminu_ekolub_wniosek_o_dofinansowanie.docx](/modules/file/icons/x-office-document.png)
![zal._3_-_karta_oceny.pdf](/modules/file/icons/application-pdf.png)
![zal._4.1.-powykonawcza_karta_rzeczowo_-_ekologiczna.docx](/modules/file/icons/x-office-document.png)
![zal._4.1.-powykonawcza_karta_rzeczowo_-_ekologiczna.docx](/modules/file/icons/x-office-document.png)