Współpraca z Bankiem BOŚ S.A. - nowe warunki pomocy dla podmiotów indywidualnych, m.in. osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych.
Informujemy, że dnia 16.03.2017 r. Zarząd Funduszu zatwierdził uzgodnione z Bankiem BOŚ S.A. zmiany warunków umowy w sprawie dopłat ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze do oprocentowania kredytów preferencyjnych udzielanych przez Bank Ochrony Środowiska S.A na inwestycje proekologiczne realizowane na terenie województwa lubuskiego z dnia 16.09.2005 r. z późn. zmianami.
Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie atrakcyjności tej formy finansowania działań inwestycyjnych, podejmowanych m.in. przez osoby fizyczne, osoby prowadzące działalność gospodarczą, wspólnoty mieszkaniowe.
Zakres wprowadzonych zmian:
- Podniesienie wysokości dopłaty Funduszu do oprocentowania z 2p.% do wysokości 3p.% przy zwiększeniu oprocentowania kredytów do proponowanego przez Bank poziomu określonego wg. formuły przyjętej do rozliczeń z Bankiem jako WIBOR dla depozytów 3M oraz stałej marży Banku w wysokości 3,0 p.%. oraz utrzymaniu wysokości prowizji dla Banku na dotychczasowym poziomie (tj. od 0% do 2% kwoty udzielonego kredytu).
- Wydłużenie okresu kredytowania objętego dopłatami z 60 do 120 miesięcy.
- Wydłużenie okresu karencji z 3 do 6 miesięcy.
- Wydłużenie okresu realizacji zadania z 6 m-cy (linie nr 1 i 2) i 9 m-cy dla linii nr 3 do 24 m-cy.
- Likwidacja Linii nr 4 – na realizację zadań związanych z usuwaniem azbestu.
- Utworzenie nowej linii nr 4 skierowanej do osób fizycznych, osób prowadzących działalność gospodarczą i wspólnot mieszkaniowych na realizację zadań w zakresie ochrony środowiska, innych niż działania objęte liniami nr 1-3. Przedmiot kredytowania będzie uzgadniany pomiędzy Bankiem i Funduszem na podstawie analizy efektu ekologicznego (oraz kosztów). Warunki udzielanych kredytów w ramach linii nr 4 takie same jak dla linii 1-3. Kwota kredytu do 1.000.000,-zł.
- W zakresie przeprowadzania przez Bank kontroli przyjęto zmiany polegające na zastosowaniu mechanizmu doboru próby zapewniającego kontrolę 30% wszystkich inwestycji i jednocześnie wszystkich, w których kwota udzielonego kredytu wyniesie powyżej 50 tys. zł.
- W przypadku przeprowadzenia kontroli inwestycji, dokumentem potwierdzającym uzyskanie efektu ekologicznego i rzeczowego będzie protokół kontroli wykonanej przez Bank w obecności kredytobiorcy lub osoby przez niego upoważnionej (w przypadku nieobecności właściciela).
- W odniesieniu do zaproponowanych dodatkowo zmian zakresie Linii nr 1 (działania inwestycyjne i modernizacyjne służące ochronie powietrza), zaakceptowano zmiany dotyczące przedmiotu kredytowania, kosztów kwalifikowanych, warunków uzyskania kredytu i wysokości kredytu.
- W odniesieniu do zaproponowanych dodatkowo zmian zakresie Linii nr 2 (na budowę małych przydomowych oczyszczalni ścieków, przyłączy do kanalizacji sanitarnej) zaakceptowano zmiany dotyczące warunków uzyskania kredytu i wysokości kredytu.
- W odniesieniu do zaproponowanych dodatkowo zmian zakresie Linii nr 3 (na termomodernizację budynków mieszkalnych) zaakceptowano zmiany związane z podwyższeniem kwoty kredytu.
Szczegółowe warunki udzielania pomocy dostępne są TUTAJ
autor: Anna Sojka