Beta

Piątkowy Festyn Ekologiczny zakończony

W piątek, 10 czerwca br. na terenie parku Radia „Zachód” w Zielonej Górze, odbył się Festyn Ekologiczny „Chronimy środowisko”, przygotowany przez WFOŚiGW w Zielonej Górze i Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Zielonej Górze „Radio Zachód” SA przy współudziale Prezydenta Miasta Zielona Góra  z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska Naturalnego.


Wspólną zabawę młodych mieszkańców wsparły 22 podmioty, dla których dbałość o środowisko naturalne jest istotna w codziennych działaniach: Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Zielonej Górze; Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze; Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze; Nadleśnictwo Zielona Góra; Nadleśnictwo Przytok; Nadleśnictwo Bytnica; Międzygminny Związek Gospodarki Odpadami Komunalnymi „Odra – Nysa – Bóbr”; Łużycki Związek Gmin; Gmina Słubice, Fundacja na rzecz Collegium Polonicum w Słubicach; Gmina Lubsko; Klub Młodego Wynalazcy w Stanowicach; Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze; Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze; Centrum Keplera w Zielonej Górze (Centrum Przyrodnicze oraz  Planetarium Wenus); Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zielona Góra - Ratownictwo Przedmedyczne;  Bank Ochrony Środowiska S.A. O/Zielona Góra; Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A.; Park Narodowy UJŚCIE WARTY; Żagańskie Wodociągi i Kanalizacje Sp. z o.o.; Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego;  Centrum Edukacji Ekologicznej Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Zielonej Górze oraz Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli.

Swoje stoiska miały również: Wydział Funduszy Europejskich  oraz Zespół Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

W trakcie Festynu, na scenie przed siedziba Radia, uhonorowano laureatów organizowanych ostatnio przez Fundusz: konkursu „Ochrona powietrza województwie lubuskim” na otwarte działanie edukacyjne o charakterze popularno-naukowym pn. „Zdrowa energia, zdrowe powietrze”, konkursu z zakresu edukacji ekologicznej pn. „Gospodarowanie odpadami komunalnymi w województwie lubuskim” oraz  konkursów fotograficznego i plastycznego pn. „Klimat się zmienia – oto dlaczego”. Prace fotograficzne i plastyczne dzieci uczestników tych konkursów prezentowane były na Festynie.

W trakcie Festynu przeprowadzono wiele konkursów przyrodniczych z nagrodami, gier, zgadywanek, doświadczeń naukowych i mniej naukowych lecz równie ciekawych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Imprezy relacjonowane było na żywo na radiowej antenie. Była okazja bliższego poznania przyrodniczych atrakcji  województwa lubuskiego, odwiedzenia rozgłośni Radia Zachód i zapoznania się z różnorodnym sprzętem, którym posługują się w swojej działalności Beneficjenci Funduszu: np. zajrzenia do wnętrza mobilnego laboratorium i transmisyjnego wozu radiowego, zwiedzenia wozu strażackiego, podglądnięcia pracy minikoparki wykorzystywanej na co dzień do robót przy przyłączach kanalizacyjnych, zbadania czystości wody czy też zmierzenia natężenia hałasu. Nauce poprzez zabawę towarzyszyły wywiady z zaproszonymi Beneficjentami Funduszu i innymi gośćmi, prowadzone na żywo na antenie Radia Zachód.

Spośród klas, które wzięły udział w Festynie Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki  – fundator nagród, wraz z Prezes Funduszu Panią Jolantą Fedak rozlosowali pięć nagród w postaci voucherów – wejściówek (grupy 25-osobowe) do zwiedzenia Centrum Przyrodniczego lub Planetarium Wenus w Zielonej Górze.

 

Galeria zdjęć z Festynu oraz wręczenia nagród: