Beta

Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Programu Czyste Lubuskie Wody

W dniu 10.02.2025 r. WFOŚiGW w Zielonej Górze ogłasza nabór wniosków w ramach Programu „Czyste Lubuskie Wody”.

Celem Programu jest poprawa stanu wód powierzchniowych i podziemnych poprzez wsparcie rozproszonych systemów zagospodarowania ścieków w obszarze oraz poza granicami aglomeracji, dla których budowa systemu kanalizacji zbiorczej (kanalizacji zakończonej oczyszczalnią ścieków) jest nieefektywna.

Beneficjenci Programu: Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego lub spółek wodno-ściekowych świadczących usługi z zakresu zadań własnych jst.

Budżet Programu wynosi 3 000 000,00 zł, w tym 600 000,00 zł dotacje.

Kwalifikowalność kosztów oraz zakres rzeczowy zadań:

  • budowa lokalnej sieci kanalizacyjnej dla pojedynczych jednostek osadniczych wraz z budową końcowego punktu zrzutu ścieków dla tej jednostki/jednostek. Końcowym punktem zrzutu może być zbiornik bezodpływowy lub lokalna oczyszczalnia ścieków. Możliwe jest również włączenie sieci lokalnej do sieci już istniejącej;
  • budowa szczelnych zbiorników bezodpływowych;
  • zakres zadania objętego dofinansowaniem może obejmować dodatkowo zakup jednego samochodu asenizacyjnego dla wybudowanego systemu, który będzie służył do transportu ścieków z punktu zrzutu lub ze zbiorników bezodpływowych;
  • podłączenia budynków mogą być kosztem kwalifikowanym zadań;
  • budowa systemów zaopatrzenia w wodę;
  • w ramach jednego zadania możliwe jest zastosowanie kilku ww. rozwiązań w zależności od potrzeb danego systemu;
  • początkiem kwalifikowania wydatków jest data złożenia wniosku do Funduszu;
  • podatek od towarów i usług (VAT) nie może być kosztem kwalifikowanym. 

Dla wszystkich realizowanych zadań elementem obligatoryjnym są działania informacyjno-edukacyjne skierowane do społeczności lokalnych propagujące wiedzę nt. dofinansowania zadania oraz efektów wynikających z realizacji zadań – informacja o dofinansowaniu ze środków WFOŚiGW w Zielonej Górze wraz z logotypem Funduszu na stronie internetowej Wnioskodawcy oraz w miejscu realizacji Zadania (tablica informacyjna).

Wysokość dofinansowania: Pomoc finansowa Funduszu udzielana jest w formie łączonej dotacji i pożyczki, przy czym wielkość dotacji nie może przekroczyć 20% łącznej kwoty wsparcia z Funduszu. Pozostałe koszty kwalifikowane finansowane są pożyczką ze środków WFOŚiGW w Zielonej Górze.

Termin naboru: Wnioski o dofinansowanie należy składać w siedzibie WFOŚiGW w Zielonej Górze – ul. Miodowa 11, 65-602 Zielona Góra lub poprzez ePUAP, w terminie od 10.02.2025 r. do 14.03.2025 r. lub do wyczerpania puli środków.

Realizacja zadań możliwa jest do dnia 31.12.2026 r., przy czym wypłata dotacji na konto beneficjentów musi nastąpić do 31.12.2025 r.