Projekt Doradztwa Energetycznego - wspólne działanie na rzecz czystej energii i ochrony klimatu
Projekt Doradztwa Energetycznego, realizowany we współpracy z 16 Partnerami (wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej), działa na rzecz promocji, doradztwa oraz podnoszenia świadomości ekologicznej w Polsce. Od 2016 roku projekt wspiera mieszkańców, przedsiębiorców oraz władze lokalne, oferując wiedzę i pomoc w zakresie niskoemisyjnej gospodarki, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii (OZE).
Zadania Doradców Energetycznych obejmują:
- Działania edukacyjne.
- Promocję oraz informowanie o ekologicznych rozwiązaniach.
- Szkolenia dla różnych grup społecznych.
- Doradztwo w zakresie inwestycji proekologicznych.
- Pomoc w uzyskaniu finansowania na realizację inwestycji związanych z OZE i efektywnością energetyczną.
Dla kogo jest Projekt?
Projekt skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, sektora mieszkaniowego, przedsiębiorców oraz osób fizycznych, w tym dzieci i młodzieży.
CEL PROJEKTU
Projekt ma na celu wspieranie transformacji energetycznej w Polsce, promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, zmniejszanie emisji CO2 i przystosowanie się do zmian klimatu. Działania skupiają się na edukacji, ochronie środowiska, wspieraniu lokalnych inicjatyw energetycznych oraz rozwoju technologii OZE.
EFEKTY PROJEKTU
- realizacja 34 kampanii edukacyjnych,
- ponad 192 audycji radiowych/TV,
- organizacja 192 konferencji tematycznych,
- prowadzenie 384 warsztatów i webinariów,
- wsparcie dla 2 500 inwestycji proekologicznych.
Projekt w 100% finansowany jest ze środków FEnIKS 2021-2027 i kontynuuje działania rozpoczęte w 2016 roku, dążąc do budowy bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #OZE #EfektywnośćEnergetyczna #DoradztwoEnergetyczne
OGÓLNOPOLSKI SYSTEM WSPARCIA DORADCZEGO DLA SEKTORA PUBLICZNEGO, MIESZKANIOWEGO
ORAZ PRZEDSIĘBIORCÓW W ZAKRESIE EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ ORAZ OZE.
Projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” (dalej Projekt) realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Beneficjent, Partner Wiodący) we współpracy z Partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie).
Projekt finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach I Osi Priorytetowej „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”.
W dniu 3 marca 2016 r. Minister Energii i Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali umowę w sprawie realizacji Projektu pod nazwą "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE", o wartości 118 917 797,43 zł w tym dofinansowanie projektu ze środków UE 118 917 797,43 zł.
CEL PROJEKTU
Wsparcie projektów przyczyniających się do realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego UE 20/20/20.
Zgodnie z celem ogólnym Projektu wybór celów szczegółowych odpowiada obszarom, które mają podstawowe znaczenie dla wsparcia realizacji unijnego celu 20/20/20 (w przypadku Polski 20/20/15) i są adekwatne do zidentyfikowanych barier rozwoju niskoemisyjnej gospodarki oraz uwarunkowań dla konieczności wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkalnictwa, przemysłu oraz osób fizycznych, wynikającego z prawa UE i dokumentów programowych.
SZCZEGÓŁOWE CELE PROJEKTU
- Zwiększenie świadomości w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.
- Wsparcie gmin w przygotowaniu i wdrażaniu PGN/SEAP.
- Wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji w zakresie efektywności energetycznej (EE) i OZE.
ZADANIA PROJEKTU
- Projekt doradczy ma za zadanie wyeliminowanie zidentyfikowanych barier rozwoju niskoemisyjnej gospodarki oraz wsparcie w dążeniu do pełnej realizacji zobowiązań Polski wynikających z dyrektyw UE.
- Wykorzystanie szablonów stosowanych w ramach inicjatywy KE do monitorowania przygotowania, wdrażania SEAP oraz monitorowania najlepszych praktyk, jak również identyfikowania projektów w zakresie efektywności energetycznej i OZE przewidzianych w strategiach adaptacji do zmian klimatu.
PRZEDSIĘWZIĘCIA W RAMACH PROJEKTU
Wdrożenie i rozwój systemu doradztwa:
- prowadzenie badań i analiz, w tym, w szczególności analiz doświadczeń wynikających z wdrażania aktualnych programów wspierania efektywności energetycznej i OZE (NFOŚiGW, PO IiŚ 2014-2020, LIFE, RPO, HORYZONT 2020),
- organizowanie konferencji zwiększających świadomość społeczności lokalnej na temat niskoemisyjnej gospodarki oraz inicjatywy Porozumienia Burmistrzów,
- udział w warsztatach, seminariach organizowanych przez Biuro Porozumienia Burmistrzów i inne instytucje europejskie, dotyczących przykładów przygotowania, finansowania, wdrażania projektów w zakresie efektywności i OZE,
- utworzenie bazy danych o dobrych praktykach.
Przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń oraz działań informacyjnych:
- szkolenia i działania informacyjne skierowane do samorządów, przedsiębiorców, w tym MŚP i społeczności lokalnej w tym osób fizycznych, z zakresu efektywności energetycznej i OZE,
- informacja i wymiana doświadczeń z wykorzystaniem systemów informatycznych,
- przygotowanie i przeprowadzenie szkoleń energetyków gminnych.
Usługi doradcze związane z przygotowaniem PGN/SEAP:
- promowanie wśród gmin idei posiadania planów gospodarki niskoemisyjnej oraz wskazywanie na korzyści wynikające z realizacji PGN-ów,
- zachęcanie miast i gmin do przystępowania do Porozumienia Burmistrzów,
- wspieranie gmin w przygotowaniu PGN/SEAP, w tym m.in. przygotowania zakresu PGN, bazy inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych,
- identyfikacja projektów możliwych do wsparcia ze środków publicznych, w tym z funduszy UE.
Usługi doradcze związane z przygotowaniem i wdrożeniem inwestycji w zakresie EE i OZE:
- wsparcie w zakresie weryfikowania audytów energetycznych,
- wsparcie w zakresie wdrażania rekomendacji wynikających z audytów energetycznych,
- wsparcie w zakresie poprawnej realizacji zamówień publicznych,
- wsparcie w zakresie nowych wymogów KE dotyczących pomocy publicznej w sektorze energetyki,
- wsparcie w zakresie instrumentów finansowych.
Usługi doradcze w zakresie aplikowania o środki UE:
- informowanie o możliwych i najkorzystniejszych źródłach finansowania projektu,
- doradztwo w zakresie montażu finansowego projektu,
- doradztwo w zakresie stosowania wytycznych MIiR w przygotowaniu dokumentacji aplikacyjnej o środki funduszy UE.
Usługa doradcza może być skierowana zarówno do dużego przedsiębiorcy, jak i MŚP, podmiotów będących dostawcami usług energetycznych (zgodnie z zapisem dyrektywy 2012/27), spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, państwowych jednostek terytorialnych (urzędy statystyczne, sądy, więzienia, straż pożarna, szkoły, internaty), szkół wyższych, organów władzy publicznej oraz społeczności i przedstawicieli poszczególnych grup społecznych.
Usługa doradcza może mieć formę spotkania informacyjnego, porady telefonicznej, zapytania mailowego, konsultacji, doradztwa indywidualnego, szkolenia, konferencji, czy też webinaru.