Beta

UWAGA! NABÓR UZUPEŁNIAJCY DO EKOPRACOWNI PRZYRODNICZYCH!

EKOPRACOWNIA PRZYRODNICZA -  zielone serce szkoły – ogłoszenie dla organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe.

 W dniu 10.05.2023 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie działań edukacyjnych z terenu województwa lubuskiego.

Nabór skierowany jest do Organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe – gmin i innych podmiotów z terenu województwa lubuskiego.

I. Cel Programu

Podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa
(w tym dzieci i młodzieży) w zakresie tematyki: ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju
i gospodarki wodnej.

II. Forma dofinansowania oraz budżet naboru

Program obejmuje udzielanie dofinansowania w formie dotacji ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór obejmuje finansowanie zadań z obszarów: ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i gospodarki wodnej (Ekopracownie Przyrodnicze).

Łączny budżet na utworzenie pracowni Przyrodniczych: 700 000,00 zł.

III. Warunki dofinansowania

Dofinansowanie w formie dotacji do 90% kosztów kwalifikowanych projektu z zastrzeżeniem, że maksymalna kwota dofinansowania w formie dotacji nie może być większa niż 50 000,00 zł dla Ekopracowni o tematyce Przyrodniczej. W ramach naboru Organ prowadzący może złożyć jeden wniosek dla jednej ekopracowni.

IV. Termin naboru i sposób składania wniosku

Nabór wniosków odbywa się w formule zaproszenia do składania wniosków przez organy prowadzące placówki oświatowe. Nabór dodatkowy trwa do dnia 31.05.2023r. (środa).

UWAGA! w dodatkowym naborze nie mogą ponownie brać udziału organy, które złożyły wniosek w pierwszym terminie.

Za datę złożenia wniosku uznaje się:

- datę wpływu papierowej postaci wniosku do WFOŚiGW w Zielonej Górze jeżeli  wniosek  o  dofinansowanie  został  dostarczony przez Wnioskodawcę lub przedstawiciela Wnioskodawcy osobiście albo za pośrednictwem kuriera, lub

- datę nadania papierowej  postaci  wniosku w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (w latach  2016-2025 funkcję operatora wyznaczonego w rozumieniu tej ustawy pełni Poczta Polska S.A.), lub

- datę wysłania  wniosku na skrzynkę podawczą WFOŚiGW w Zielonej Górze znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Wartości nakładów inwestycyjnych/ kosztów kwalifikowanych muszą być zweryfikowane na podstawie rozeznania rynku, lub zgromadzonych informacji w zakresie wartości poszczególnych wydatków.

Ostateczna wartość zadania oraz pozostałe parametry finansowe ustalone zostaną na etapie podpisania umowy o dofinansowanie.

Wnioskodawcy, których wnioski zostaną przyjęte na listę zadań do dofinansowania, w terminie do 2 m-cy będą zobligowanie do określenia ostatecznej wartości kosztów oraz efektu ekologicznego na podstawie zawartych umów i przygotowanych scenariuszy szczegółowych eko zajęć. Zaktualizowane wnioski o dofinansowanie stanowią podstawę do udzielenia dofinansowania oraz podpisania umowy dotacji.

V. Koszty kwalifikowane oraz okres realizacji zadań

Koszty kwalifikowane mogą być realizowane w dwóch grupach wydatków:

Typ I: Nakłady inwestycyjne dotyczące adaptacja sali do celów ekopracowni oraz wyposażenia ekopracowni (Pomoce naukowe); ze szczególnym uwzględnieniem tematyki przewodniej ekopracowni o charakterze przyrodniczym.

Typ II: Wydatki bieżące związane z promocją projektu oraz organizacją ekolekcji (w tym np. wycieczki, prelekcje, pokazy).

Koszty eksploatacyjne związane z prowadzeniem placówki oświatowej oraz wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w placówce oświatowej nie mogą stanowić kosztów kwalifikowanych.

Okres kwalifikowalności kosztów: od dnia złożenia wniosku do 15.10.2023 r. dla Typu I oraz do 30.06.2024 r. dla Typu II.

Koszty kwalifikowane muszą być bezpośrednio związane z przedsięwzięciem i niezbędne do jego realizacji oraz osiągnięcia efektu ekologicznego.