Dziś w Sali Szermierczej Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie rozpoczęliśmy proces zawierania porozumień z gminami, które od 31 marca br. będą pełniły kluczową rolę operatorów Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Dzięki aktywności i zaangażowaniu samorządów, Lubuszanie zyskają merytorycznych opiekunów inwestycji prowadzących do ekologicznej zmiany ich domów!
W ramach nowej edycji programu „Czyste Powietrze, w której nabór wniosków ruszy już 31 marca br., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprosił wszystkie samorządy gminne do pogłębienia współpracy, poprzez pełnienie przez nie roli tzw. operatorów.
Do obowiązków Operatorów należeć będzie kompleksowa obsługa Beneficjentów PP „Czyste Powietrze” kwalifikujących się do najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania, w tym tych chcących skorzystać z formy prefinansowania planowanych inwestycji.
Podczas dzisiejszej uroczystości pierwsze porozumienia operatorskie z WFOŚiGW w Zielonej Górze zawarły 23 lubuskie gminy:
- Kolsko, Szczaniec, Trzebiechów, Torzym, Skwierzyna, Przewóz, Bledzew, Świdnica, Słońsk, Łagów, Nowe Miasteczko, Zabór, Otyń, Tuplice, Miasto Żagań, Zwierzyn, Trzciel, Iłowa, Małomice, Szprotawa, Dąbie, Bojadła, Sulęcin.
Deklaracje woli podjęcia współpracy w tym zakresie złożyły ponadto gminy: Drezdenko, Bogdaniec, Nowogród Bobrzański, Bytnica, Bytom Odrzański, Krzeszyce, Górzyca, Słubice, Witnica, Krosno Odrzańskie, do których porozumienia zostały przesłane za pośrednictwem poczty.
Spotkanie z samorządowcami było fantastyczną okazją do zaprezentowania nowych zasad PP „Czyste Powietrze” oraz szczegółowych informacjami w zakresie roli, obowiązków oraz zasad wynagradzania pracy gminnych Operatorów.
Dzisiejsze spotkanie, to początek pogłębienia naszej współpracy. Wraz z NFOŚiGW planujemy organizację serii szkoleń dla pracowników gmin, którzy zostaną zaangażowani do pomocy Mieszkańcom zainteresowanym wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją swoich domów z pomocą środków z PP „Czyste Powietrze. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Zielonej Górze zawsze służy Wam merytoryczną i organizacyjną pomocą. Czyste powietrze w Lubuskiem, to nasz wspólny cel! – mówił do zebranych samorządowców, prezes zielonogórskiego Funduszu – Mirosław Glaz.
Dziękujemy lubuskim samorządom gminnym, które już dziś podjęły się roli Operatorów PP „Czyste Powietrze”. Jesteśmy pewni, że wasza aktywność i zaangażowanie w służeniu pomocą swoim Mieszkańcom, w przyszłości zaowocuje nie tylko poprawą jakości powietrza, ale również wpłynie pozytywnie na wizerunek waszych miast i wiosek, które zyskają kolejne stermomodernizowane budynki mieszkalne.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze nie ustaje w działaniach zachęcających kolejne lubuskie gminy do współpracy. Przypominamy, że II etap naboru gmin do roli Operatorów PP „Czyste Powietrze” trwa do 30 czerwca br.!
Nie zwlekaj i już dziś dołącz do Nas w trosce o nasze wspólne, czyste powietrze!
#FunduszeEuropejskie #CzystePowietrze