Beta

Konferencja prasowa dotycząca programu "Czyste Powietrze"

6 września 2018 r. w siedzibie WFOŚiGW w Zielonej Górze  odbyła się konferencja prasowa dotycząca rządowego Programu priorytetowego "Czyste powietrze" z udziałem Prezesa WFOŚiGW Mariusza Herbuta i Członka Rady Nadzorczej Funduszu Piotra Barczaka. Podstawowym celem Programu jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących już i nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Innymi słowy: program  ukierunkowany jest w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. „Czyste powietrze” realizowane będzie we wszystkich województwach w latach 2018-2029, a jego budżet opiewa w całym kraju na 103 miliardy złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł.

Beneficjentami programu mogą być osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku. Zakres prac będzie wynikał z audytu energetycznego lub z uproszczonej analizy energetycznej, wykonywanej przez wnioskodawcę we wniosku o dofinansowanie. Przewiduje się dofinansowanie w formie dotacji lub dotacji i pożyczki albo wyłącznie pożyczki.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 30 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, będzie też zależeć od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Każdy zainteresowany skorzystaniem z programu może przyjść na szkoleniowe spotkania, które rozpoczęły się już 4 września br. na terenie całego kraju, a więc i w Lubuskiem. Spotkania  z ekspertami prezentującymi szczegóły programu przeprowadzone zostaną we wszystkich gminach województwa lubuskiego.

Harmonogram spotkań informacyjnych jest dostępny na stronie internetowej  Funduszu www.wfosigw.zgora.pl

Wnioski Beneficjentów w województwie lubuskim będą przyjmowane i obsługiwane przez WFOŚiGW w Zielonej Górze.