3 października 2018 r. w restauracji Palmiarnia w Zielonej Górze odbyła się uroczysta gala z okazji 25 lat istnienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
25 lat, blisko miliard złotych zainwestowanych w ponad 2700 ekoinwestycji – głównie w gospodarkę ściekową i ochronę wód, budowę oczyszczalni ścieków i ochronę powietrza – mimo wysokiego poziomu lesistości regionu. Do tego ponad pół miliarda złotych na wsparcie finansowe 252 projektów dofinansowywanych przez Unię Europejską. Te liczby w największym skrócie pokazują skalę dotychczasowej pracy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
Jeśli jednak liczby mówią zbyt mało, to być może bardziej obrazowe będą efekty rzeczowe. Oto kilka z nich.
- Przy udziale środków z Funduszu udało się wybudować i zmodernizować 1998 kilometrów sieci wodociągowo-kanalizacyjnych – to wystarczyłoby na dwukrotne opasanie województwa lubuskiego wzdłuż jego wszystkich granic (939 km).
- Produkowane rocznie ponad 4185 MWh (megawatogodzin) energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, których zakup i montaż dofinansowywał Fundusz, pozwoliłoby na zapewnienie ciepła i światła dla ponad pół tysiąca domów.
- Wybudowane i zmodernizowane za pieniądze Funduszu składowiska odpadów (o łącznej pojemności blisko 613,6 tys. m³) są w stanie pomieścić łącznie tyle, ile pojemności mają 164 baseny olimpijskie. – mówił Prezes Zarządu WFOŚiGW w Zielonej Górze Mariusz Herbut rozpoczynając uroczystość.
Przez minione ćwierćwiecze ewoluowaliśmy, jak każdy z pozostałych wojewódzkich funduszy. W Zielonej Górze pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej odbyło się 30 lipca 1993 roku. W regionie istniał wtedy również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gorzowie Wielkopolskim, jednak z dniem 1 stycznia 1999 roku, rolę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w województwie lubuskim objął Fundusz w Zielonej Górze, stając się jednocześnie prawnym następcą byłego Funduszu w Gorzowie Wielkopolskim.
25 lat rozwoju lubuskiego Funduszu przyniosło znaczące i pozytywne przeobrażenia w regionie. Oczywiście, efekty naszego finansowego wsparcia dla ekoprojektów należy określać jako sukces wszystkich instytucji i przedsiębiorstw dbających o stan środowiska. Aktywność Funduszu w Zielonej Górze można zobrazować przykładowymi inwestycjami:
- 116 inwestycji we wszystkich lubuskich oczyszczalniach ścieków, dzięki którym łączna przepustowość ścieków na dobę sięga 489 tys. metrów sześciennych,
- 400 kilometrów odbudowanych i wyremontowanych koryt rzek, potoków i wałów przeciwpowodziowych – to odległość z Zielonej Góry do Skierniewic albo z Gorzowa do Warszawy,
- blisko 120 tysięcy hektarów obszarów chronionych, gdzie przywrócono właściwy stan ekosystemów i objęto ochroną 47 gatunków flory i fauny z Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych wyginięciem
- ponad 4.600 zainstalowanych kolektorów słonecznych oraz setki inwestycji związanych z ochroną atmosfery, dzięki którym udało się w regionie ograniczyć emisję dwutlenku węgla o ponad 158 tysięcy ton,
- ponad 600 nieinwestycyjnych proekologicznych programów i działań edukacyjnych.
To wszystko powstało dzięki wsparciu finansowemu z WFOŚiGW w Zielonej Górze!
Na spotkanie przybyli goście reprezentujący władze rządowe, samorządowe, instytucje ochrony środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, służby mundurowe, środowisko naukowe, spółki komunalne oraz Bank Ochrony Środowiska. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele byłych Zarządów i Rad Nadzorczych Funduszu oraz emerytowani, byli i obecni pracownicy WFOŚiGW w Zielonej Górze.
Wśród gości na spotkaniu byli m.in. Robert Paluch – Wicewojewoda Lubuski, Roman Sondej – Dyrektor Generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Alicja Makarska – Członek Zarządu Województwa Lubuskiego, a dawniej Prezes Zarządu WFOŚiGW w Zielonej Górze, Łukasz Maliszewski z NFOŚiGW – członek Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Zielonej Górze oraz reprezentujący Prezesa Zarządu NFOŚiGW Kazimierza Kujdę, Katarzyna Prochera – Dyrektor zielonogórskiego oddziału Banku Ochrony Środowiska a także ks. Wojciech Jurek z Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Wspaniałą atmosferę spotkania odzwierciedliły przemówienie Prezesa Zarządu Mariusza Herbuta oraz wystąpienia zaproszonych gości. Dziękujemy za wszystkie ciepłe słowa! Uroczystość z okazji 25-lecia działalności Funduszu w Zielonej Górze była ważnym wydarzeniem nie tylko dla nas.
Pragniemy również serdecznie podziękować osobom, które zgodziły się uczestniczyć w uroczystości, a bez których nasze spotkanie nie byłoby tak wyjątkowe – galę poprowadził Pan Leszek Jenek z Zielonogórskiej Agencji Kabaretowej Leszek Jenek a oprawę muzyczną zapewnił zespół Dubai Dixie Band.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie.
Prezes Zarządu i pracownicy WFOŚiGW w Zielonej Górze