Beta

18 WRZEŚNIA 2016 BIEG Z DOBRĄ ENERGIĄ - SZTAFETA RODZINNA - ŚWIDNICA

Świdnica z dobrą energią

Już 18 września 2016 r. wspólnie z mieszkańcami Gminy Świdnica i jej okolic poznamy bliżej naszego cichego wroga - niską emisję. Co ważniejsze jednak - pokażemy strategie walki z trującymi pyłami i substancjami, które, jak podają badania, każdego roku przyczyniają się do śmierci ok. 45 tys. Polaków. Istnieją sposoby radzenia sobie z niską emisją, a uczestnicy wrześniowej "krucjaty" otrzymają niezbędną wiedzę i wskazówki do tego, by ograniczyć jej szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i życie.

Walka o czyste powietrze
Podczas wydarzenia organizowanego nad Zalewem Świdnickim na gości czekają atrakcje, jakie trudno wyobrazić sobie w jednym czasie i w jednym miejscu. Tematem przewodnim całego wydarzenia będzie walka o czystsze powietrze i "czyste domy".

- Nasza gmina kładzie duży nacisk na ochronę środowiska naturalnego oraz kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców. Organizując tego typu imprezę wraz z dolnośląskim stowarzyszeniem prowadzącym projekt „Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne” chcemy zwrócić uwagę lokalnej społeczności, jak ważna jest walka z niską emisją, która powoduje nieodwracalne zmiany w naszym organizmie i negatywnie wpływa na cały ekosystem, w którym przecież na co dzień żyjemy. Przeciwdziałając zatruwaniu gleby i powietrza oraz promując ekologiczne rozwiązania technologiczne mamy nadzieję na zbudowanie przyjaznego środowiska dla przyszłych pokoleń – wyjaśnia Wójt Gminy Świdnica Adam Jaskulski.

Nie truj! Biegnij!
Osoby, chcące wyrazić swoje wsparcie dla wspomnianej idei na początek wezmą udział w rodzinnym biegu sztafetowym, który odbędzie się pod hasłem "Nie truj! Biegnij!". Bieg odbędzie wokół zalewu. Na wszystkich uczestników czekają upominki oraz ekologiczny poczęstunek. Dodatkowo 3 najszybsze drużyny zostaną nagrodzone medalami i miernikami jakości powietrza, temperatury i wilgotności. Zapisy na bieg prowadzone są w Urzędzie Gminy Świdnica (Świdnica, ul. Długa 38; tel. 68 327-31-15 wew. 144) lub pod adresem mailowym m.kostrzewa@swidnica.zgora.pl

Dotleń się w barze
Po biegu warto się wzmocnić. Zapraszamy do baru tlenowego, gdzie barman zaserwuje "koktajl tlenowy". Badania dowodzą, że większość z nas cierpi na niedobór tlenu w organizmie, a to prowadzi do osłabienia całego naszego systemu immunologicznego, do tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia, niewydolności układu krążenia i wielu innych chorób. Czysty, życiodajny tlen to czysty zysk dla organizmu, m.in. dotlenia mięsień sercowy, poprawia układ krążenia, wzmacnia system odpornościowy, odtruwa organizm, pomaga odzyskać energię i urodę, podnosi wydolność organizmu, przy regularnej tlenoterapii prowadzi do rzeczywistej regeneracji organizmu. Zapraszamy do baru tlenowego.

Strefa porad eksperckich
O zanieczyszczeniach powietrza, rodzajach szkodliwych pyłów, sposobach na polepszenie jakości powietrza, którym oddychamy opowiedzą eksperci. Podzielą się oni również informacjami na temat termomodernizacji, odpowiedniego doboru urządzeń OŹE, w tym kotła na paliwa ekologiczne do indywidualnych potrzeb, możliwości otrzymania dopłat do rozwiązań niskoemisyjnych (m.in. wymiana pieca węglowego, zakup i montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, kompleksowa modernizacja budynków jedno- oraz wielorodzinnych).

Ekoqiuzy
Uzbrojeni w ekspercką wiedzę pasjonaci zagadek, będą mogli wziąć udział w ekoquizach, których głównym bohaterem a jednocześnie "czarnym charakterem" będzie niska emisja pogarszająca jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy na co dzień.

Drzewa pełne energii
Ci, którzy chcą jeszcze mocnej zamanifestować chęć walki o zmiany i poprawę jakości powietrza nie powinni pominąć „drzew pełnych energii”. W tej strefie warto zdeklarować, jak praktycznie pomagamy naszym bliskim i sobie, by żyć zdrowiej i oddychać lepszym powietrzem. Na przykład, czy ogrzewamy nasz dom ekologicznie? czy ograniczamy niską emisję dzięki poruszaniu się pieszo, rowerem lub za pośrednictwem transportu zbiorowego? czy w naszym domu znajdują się technologie sprzyjające uzyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych? Odpowiedzi na te pytania pokażą, jak kształtuje się świadomość oraz nawyki mieszkańców województwa lubuskiego.

Dom ekologiczny w 3D
To jednak nie koniec edukacji i zabawy. Zainteresowani budownictwem i makietami będą mogli obejrzeć model domu 3D. Jest to model domu, który zużywa mało energii i nie truje otoczenia. Osoby, które zajrzą do tej strefy, dowiedzą się, czym charakteryzuje się taki budynek, jakie znajdziemy w nim technologie i urządzenia, jak wpływa to na środowisko naturalne, ile taki dom zużywa energii (i dlaczego tak mało) oraz w jaki sposób i z jakiego źródła można otrzymać dofinansowanie do jego budowy.

Odnawialne źródła energii
Odwiedzając stoisko pokazowe, będzie można zobaczyć mikroturbinę wiatrową oraz panel fotowoltaiczny, dowiedzieć się, jak działają technologie OZE, dlaczego „czysta energia“ jest tak ważna dla naszego domu i dla nas samych, co wdychamy, gdy spalamy węgiel i biomasę, jakie są konsekwencje zdrowotne niskiej emisji, czym jest i w jaki sposób zmierzyć ślad węglowy.

18 września 2016 r. (niedziela)
Zalew Świdnicki, woj. lubuskie

Zapraszamy serdecznie do udziału. Włącz się aktywnie w ograniczenie niskiej emisji.
Pokaż, że bierzesz odpowiedzialność za jakość powietrza w swojej okolicy!

Organizatorami wydarzenia są Urząd Gminy Świdnica oraz Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość ze Świdnicy.

Niniejszy materiał został opublikowany w ramach przedsięwzięcia „Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne” dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie OTS Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy.

DO POBRANIA:

1. Informacja prasowa >> pobierz

2. plakat >> pobierz

 

Załączniki: 
Wielkość
Plik swidnica_info-prasowe.docx471.06 KB
Image icon plakat_jpg.jpg122.56 KB