Beta

100 tysięcy drzew na 100 lecie niepodległości Polski 1918-2018

Ogólnopolska akcja „100 tysięcy drzew na 100 lecie niepodległości Polski 1918-2018” – to wielkie przedsięwzięcie patriotyczno-ekologiczne, które w niedzielę 9 września br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizuje wraz z Funduszami Wojewódzkimi.

Akcja ma na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne w Ojczyźnie, gdyż taka postawa stanowi jedną z form nowoczesnego patriotyzmu.

Poprzez powszechną akcję sadzenia drzew, NFOŚiGW i WFOŚiGW chcą podkreślić, że proekologiczne działania każdego z nas mają wymierne znaczenie, szczególnie takie codzienne czynności, jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz szacunek dla pięknej polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach, czy w parkach.  

Podczas niedzielnej akcji mieszkańcy Zielonej Góry i okolic oraz stolic  poszczególnych województw będą mogli otrzymać sadzonki rodzimych gatunków drzew – w zamian za przekazane do powtórnego przetworzenia odpady, m.in. butelki plastikowe typu PET, baterie, puszki aluminiowe, makulaturę, żarówki, świetlówki  „elektrośmieci” itp.

Uroczysta inauguracja akcji odbędzie się w Warszawie podczas plenerowej konferencji prasowej z udziałem gości specjalnych – Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka – oraz gospodarza przedsięwzięcia Prezesa Zarządu NFOŚiGW Kazimierza Kujdy.
W Zielonej Górze inauguracja będzie miała miejsce na parkingu przy siedzibie WFOŚiGW w Zielonej Górze, ul. Miodowa 11

Wielka akcja posadź #DrzewodlaPolski – odbędzie się w niedzielę 9 września 2018 r. – od godz. 10.00 do 16.00.

Wszyscy mieszkańcy Zielonej Góry i okolic oraz osoby goszczące w winnym grodzie będą mogli wymienić butelki PET, puszki aluminiowe i baterie domowe (paluszki, guzikowe) na sadzonki m.in. olszy, świerku, sosny, klonu jaworu, jarzębu, dębu szypułkowego. Każda jubileuszowa sadzonka będzie zaopatrzona w specjalny certyfikat i instrukcję sadzenia.

Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawickiego i jest realizowana w ramach projektu „Niepodległa”.

 

Partnerzy: RDLP w Zielonej Górze, Nadleśnictwo Babimost, Nadleśnictwo Sulechów

Więcej informacji na www.nfosigw.gov.pl www.wfosigw.zgora.pl www.zielonagora.lasy.gov.pl